logo swisschamber
PL rozdzielnik EN

Aktualność


Nazwa firmy: Swisschamber
Data: 5 Listopad 2018
Tytuł:
Human Capital Practices Survey 2018
logo
- Elastyczne godziny pracy, vouchery na lunch czy codzienna dostawa świeżych owoców? Jakie pozapłacowe benefity są najbardziej popularne? Jakie Ty oferujesz swoim pracownikom?
- Słynne awokado - gdzie leży granica w uszczęśliwianiu swoich pracowników?
- Czy ufasz osądowi swoich pracowników na tyle, aby wprowadzić w firmie program poleceń? 37,50% badanych już to zrobiło.
- Czy bezpłatne staże to barbarzyństwo czy standard? 60% respondentów uważa, że... jak myślisz, co?

O projekcie

Na przełomie czerwca i lipca 2018 roku Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza we współpracy z Boyden Poland przeprowadziła badanie Human Capital Practices Survey. Ankieta stworzona została przez grupę roboczą składającą się z kilku szwajcarskich firm zrzeszonych w Izbie.

Docelowo badanie to ma być powtarzane każdego roku. Dzięki jego nieskomplikowanej budowie, firmy w prosty sposób otrzymały informację jakie są aktualne trendy w pozapłacowych elementach wynagrodzenia.

Ankieta składała się z 58 pytań i została wypełniona przez prawie 50 firm.

Ogólne wnioski są następujące:
- rekrutacja, a potem utrzymanie wykwalifikowanego personelu jest coraz trudniejsza i stanowi wyzwanie dla wielu firm;
- jednym z najbardziej opłacalnych środków na spełnienie oczekiwań pracowników jest wprowadzenie pozapłacowych elementów wynagrodzenia;
- Polska podąża za trendami z Europy Zachodniej co jest wynikiem konsekwentnego rozwoju gospodarczego oraz obecności na polskim rynku licznych inwestorów zagranicznych;
- szwajcarskie firmy obecne w Polsce prowadzą wiele rekrutacji w związku z dynamicznym rozwojem rynku;
- wachlarz benefitów do wyboru stale rośnie.

Zwieńczeniem badania były dwa spotkania, podczas których zaprezentowano wyniki. Prezesi firm oraz szefowie działów HR mieli okazję wymienić się doświadczeniami.

Ankieta została uzupełniona dodatkowymi pytaniami o planowany i zrealizowany procent podwyżek w latach 2017-2019. Wyniki pokazały, że rzeczywisty procent podwyżki był zawsze wyższy od prognoz zawarych w budżecie.

Poniżej znajdą Państwo krótki wycinek z raportu.

W razie zainteresowania udziałem w kolejnej edycji badania, prosimy o kontakt z p. Aleksandrą Taciak, Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, at@swisschamber.pl telefon: +48 666 837 373.


| Wycinek z raportu | Firmy uczestniczące w badaniu
Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza Polityka prywatności © 2014 All Rights Reserved. Powered by Staempfli, designed by Ptasia 30