Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza

Polska staje się patentowym liderem Europy Środkowo-Wschodniej

Od 10 lat rokrocznie rośnie liczba europejskich zgłoszeń patentowych dokonywanych przez polskie podmioty. W 2014 roku było ich 475, co oznacza wzrost w stosunku do 2013 roku o 28%. Jest to równocześnie największa liczba zgłoszeń z krajów EŚW w 2014, dająca Polsce czwarte miejsce w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców w tej części Europy – wynika z analizy przeprowadzonej przez Crido Taxand w związku ze Światowym Dniem Własności Intelektualnej, będącej częścią II edycji Raportu o stanie patentowania w Polsce, który zostanie opublikowany w całości w połowie maja.

Coraz więcej polskich patentów w Europie

Choć liczba zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z Polski jest nadal stosunkowo niewielka (zaledwie 0,31% wszystkich zgłoszeń do EPO w 2014), to od 10 lat systematycznie rośnie. W latach 2005-2014 zwiększała się ona średnio kilkanaście procent rocznie. W momencie przystąpienia Polski do UE liczba zgłoszeń wyniosła zaledwie 105, a w 2014 roku było ich już 475.

Zgłoszenie wynalazku do EPO oznacza dla polskich przedsiębiorców, że ich innowacje technologiczne mogą uzyskać ochronę na terytorium całej Unii Europejskiej (i kilku innych krajów Europy). W ten sposób mogą oni zapewnić sobie monopol na docelowych rynkach, gdzie planują np. sprzedaż nowych produktów i usług. Zabezpieczają też w ten sposób interes ekonomiczny zapewniając sobie wyłączność na komercjalizację wynalazku.

Polska dogania swoich sąsiadów

W 2014 roku Polska miała najwięcej zgłoszeń patentowych do EPO na tle Europy Środkowo-Wschodniej. Z 475 zgłoszeniami w 2014 roku wyprzedziła drugie w kolejności Czechy (167 zgłoszeń) i tradycyjnie znaną z wysokiej kultury patentowej Słowenię (123 zgłoszenia). Następne w kolejności Węgry zgłosiły do EPO 110 wynalazków do opatentowania, pozostałe analizowane kraje EŚW poniżej 100 wynalazków.

Polska wypada też atrakcyjnie na tle EŚW pod względem dynamiki wzrostu liczby zgłoszonych do EPO wynalazków. W ciągu 10 lat liczba zgłoszeń patentowych z Polski wzrosła aż o 352%, podczas gdy w Czechach o 117%, a na Węgrzech o 39%.

W 2014 roku po raz pierwszy Polska wyprzedziła Węgry pod względem liczby zgłoszeń patentowych do EPO na 1 mln mieszkańców i zbliżyła się do Czech. Obecnie jest na 4 miejscu w tej kategorii (z 12 zgłoszeniami/1 mln mieszkańców), podczas, gdy jeszcze w 2007 zajmowała 9 miejsce wśród 11 krajów EŚW. Jeśli Polska utrzyma dotychczasową dynamikę wzrostu, to w najbliższych latach wyprzedzi Czechy i zbliży się do liderów EŚW – Słowenii i Estonii.

Pełna wersja II edycji Raportu o stanie patentowania w Polsce – patenty szansą na wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorcówwraz z wnioskami zostanie opublikowana w połowie maja 2015 roku.