Szanowni Państwo,
W imieniu PwC chcielibyśmy poinformować, iż według aktualnego projektu ustawy dotyczącego pakietu transportowego system monitorowania określonej kategorii towarów wrażliwych, który będzie funkcjonować wyłącznie na terytorium Polski, ma wejść w życie na początku marca 2017 r.
Pakiet transportowy wprowadza szereg obowiązków sprawozdawczo-informacyjnych nałożonych na podmioty uczestniczące w transporcie wrażliwych towarów (np. oleje, paliwa, alkohol) jako nadawca, przewoźnik lub odbiorca. Pakiet znajdzie zastosowanie w szczególności w przypadku:
• dostawy krajowej towarów wrażliwych, ale również wewnątrzwspólnotowej dostawy, eksportu w rozumieniu przepisów ustawy o VAT;
• nabycia w przypadku dostawy krajowej towarów wrażliwych, ale również wewnątrzwspólnotowego nabycia, importu w rozumieniu przepisów ustawy o VAT;
• przewozu towarów wrażliwych.
Dla przykładu podmiot sprzedający określone towary wrażliwe będzie zobowiązany do złożenia zawiadomienia do systemu informatycznego kierowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Brak takiego zawiadomienia może skutkować nałożeniem kary na sprzedawcę w wysokości 46% wartości netto przesyłki.
W załączeniu znajdą Państwo pełen katalog towarów wrażliwych, z oznaczeniami właściwych grupowań PKWiU oraz CN, objętych regulacjami projektowanego pakietu transportowego wraz z dodatkowymi wymogami związanymi z minimalnymi ilościami tych towarów, które decydują, czy przesyłka powinna zostać odnotowana we wspomnianym systemie informatycznym.
Projekt ustawy uwzględniony został w harmonogramie posiedzenia Senatu, które odbędzie się w dniach 21-22 lutego. Powyższe oznacza, że wszelkie prace nad tą ustawą zostaną zakończone do końca lutego oraz ustawa najprawdopodobniej wejdzie w życie na początku marca (14 dni od dnia ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw). Kary zaczną obowiązywać od 1 maja 2017 r. Jest to już więc końcowy etap całego procesu legislacyjnego i właściwy moment na rozpoczęcie dostosowywania się do nowych regulacji.
Uprzejmie prosimy o kontakt w przypadku, gdyby byli Państwo zainteresowani bardziej szczegółową dyskusją na powyższy temat z ekspertami PwC:
• Krzysztof Wiński, tel. +48 519 50 6434, e-mail: krzysztof.winski@pl.pwc.com;
• Mateusz Jopek, tel. +48 519 50 6993; e-mail: mateusz.jopek@pl.pwc.com;
• Marzena Michałeczko, tel. +48 519 50 4674; e-mail: marzena.michaleczko@pl.pwc.com.