Przygotowana przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, we współpracy ze Stadtmuseum w Berlinie i Muzeum Narodowym w Poznaniu ekspozycja, to opowieść o ponad dwóch wiekach obecności Polaków w Berlinie, o niełatwym sąsiedztwie, o stereotypach i wzajemnych związkach pomiędzy dwoma nacjami.
To nie miała być przyjemna, wyłącznie estetyzująca ekspozycja. Ta wystawa ma „haczyć“, niepokoić niejednoznacznością, prowokować widza. Każe szukać drugiego, trzeciego i czwartego dna w utartych schematach i stereotypach, odnajdować nowe połączenia komunikacyjne i kulturowe. Adaptuje różne konteksty historyczne do nieoczekiwanych zapożyczeń. Temu założeniu podporządkowaliśmy koncepcję aranżacji wystawy. Miało byś współcześnie i wielopłaszczyznowo. – mówi autorka projektu.
Jak przedstawić dwa wieki zawiłej historii ukazanej w setkach różnorocnych dokumentów, dzieł sztuki, pamiątekę Jak poinformować widza i go nie znużyćę Zaintrygować i skłonić do refleksjię Słomczyńska postanowiła na te pytania odpowiedzieć… słowem. Podporządkowała mu przestrzeń. Litery stworzyły hasła, te z kolei ułożyły się w monumentalne obrazy.
I tak zwiedzanie wystawy stało się przygodą. Poszukiwaniem ukrytych znaczeń. Podejmowaną przez widzów grą z niejednoznacznością historii. Wystawę można oglądać w Berlińskim Stadtmuseum do 14 czerwca 2009 roku. Zapraszamy.