Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza

Bossard – Rekordowe wyniki za 2018 rok

Rekordowe wyniki za 2018 rok

Kolejny rok rekordowych wyników finansowych Grupy Bossard. Strategia rentownego wzrostu przynosi efekty.

Wyniki za miniony rok dowodzą, że Grupa Bossard konsekwentnie podąża ścieżką stabilnego wzrostu. Stały wzrost wydajności doprowadził do rekordowych przychodów ze sprzedaży, a także wskaźników EBIT i dochodu netto. EBIT wzrósł o 12,1 procent do 108,8 mln CHF, a zysk netto o 6,5 procent do 85,4 mln CHF. Wyłączając wynik pozaoperacyjny w roku ubiegłym, zysk netto wzrósł o 12,8 procent. Wzrost wydajności opiera się na rekordowej sprzedaży wynoszącej 871,1 mln CHF (+10,8 procent).

CEO Bossard AG David Dean podkreśla: “Rok finansowy 2018 po raz kolejny potwierdza naszą strategię rentownego wzrostu.” Rok do roku marża EBIT wzrosła z 12,3 do 12,5 procent.

Rosnący popyt na rozwiązania złączne, jak również usługi logistyczne i inżynieryjne Bossard, to skutek postrzegania firmy jako solidnego partnera. Ponadprzeciętny wzrost sprzedaży we wszystkich trzech regionach rynku w 2018 roku odzwierciedla działania na rzecz rozwoju, które Bossard konsekwentnie prowadzi w ostatnich latach.

Mimo że w drugiej połowie roku Bossard musiał odnaleźć się w trudniejszym otoczeniu gospodarczym, szczególnie na rynkach europejskich, sprzedaż roczna w tym regionie wzrosła o 10,8 procent do rekordowej wysokości 493,0 mln CHF. W wielu krajach regionu Bossard odnotował dwucyfrowe stopy wzrostu. Wypracowano również wysoki jednocyfrowy wzrost na dwóch największych rynkach europejskich: w Szwajcarii i Niemczech.

Na rynku amerykańskim wysokie zapotrzebowanie na produkty i usługi Bossard utrzymuje się od połowy roku. Sprzedaż w Ameryce w 2018 roku wyniosła w sumie 240,9 mln CHF, odnotowując satysfakcjonujący wzrost o 9,4 procent (10,1 procent w walucie lokalnej). Na wzrost popytu w drugiej połowie roku pozytywnie wpłynęła współpraca z największym amerykańskim producentem pojazdów elektrycznych, który znacząco zwiększył produkcję aut modelu 3. Na tak dobre wyniki w Ameryce składają się również przeprowadzone z powodzeniem przejęcia z poprzednich lat, a także wzrost sprzedaży o 55,6 procent w Kanadzie oraz o 9,3 procent w Meksyku.

Również w Azji Grupa Bossard poczyniła znaczne postępy, zbierając owoce swojej konsekwentnej wieloletniej polityki inwestycyjnej. Sprzedaż w tym regionie wzrosła aż o 13,4 procent do 137,2 mln CHF (+12,5 procent w walucie lokalnej). Odnotowano dwucyfrowe stopy wzrostu na najważniejszych azjatyckich rynkach Bossard: w Chinach oraz Indiach. Tajlandia, Tajwan i Australia również osiągnęły wyniki na podobnym poziomie.

Rekordowy EBIT

W 2018 roku Grupa Bossard po raz pierwszy w swojej historii przekroczyła pułap 100 mln CHF zysku operacyjnego. Wzrósł on w stosunku do roku poprzedzającego o 12,1 procent do 108,8 mln CHF. W ostatnich latach można zauważyć regularne przyrosty zysku operacyjnego, co wskazuje na zauważalny wzrost wydajności.

W ciągu ostatniej dekady marża EBIT regularnie szła w górę. Tendencja ta została przerwana w zasadzie tylko na krótki czas przez kryzys finansowy w 2009 roku. W roku finansowym 2018 Grupa Bossard znów zdołała zwiększyć marżę EBIT: z 12,3 do 12,5 procent. “Każdego roku przeprowadzamy inwestycje, które mają zapewnić nam stały i rentowny wzrost w dłuższej perspektywie. Pod tym względem rok 2018 był kolejnym, który dowodzi słuszności naszego zaangażowania inwestycyjnego. Jesteśmy obecni w różnych krajach i na różnych rynkach, które obiecują ponadprzeciętną rentowność. Nie bez powodu nasza marża EBIT jest znacznie wyższa od średniej w branży “, podkreśla CEO Bossard AG David Dean.

Większy zysk – wyższa dywidenda

Solidny i szeroko zakrojony wzrost wydajności przyniósł zysk netto w wysokości 85,4 mln CHF (+6,5 procent). Wyłączając wynik nieoperacyjny pochodzący ze sprzedaży nieruchomości w wysokości 4,5 mln CHF netto, zysk operacyjny netto wzrósł o znaczące 12,8 procent. Na tej skorygowanej podstawie zysk ze sprzedaży wzrósł z 9,6 do 9,8 procent.

Zyski Grupy Bossard uzyskane w 2018 roku przekładają się na zwiększenie dywidendy. Polityka Bossard w tej kwestii jest jasna i przejrzysta: 40 procent zysku netto trafia do akcjonariuszy. Na corocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 8 kwietnia 2019 roku Zarząd zaproponuje podwyższenie dywidendy z 4,20 CHF do 4,50 CHF za zarejestrowany udział A.

Stabilny bilans pomimo energicznej działalności inwestycyjnej

W roku finansowym 2018 dynamiczny rozwój Grupy Bossard zwiększył sumę aktywów o 11,9 procent do 604,1 mln CHF. Rozwój ten wynika z nieprzerwanej działalności inwestycyjnej, połączonej ze zwiększeniem operacyjnego kapitału obrotowego netto. Należy odnotować wzrost poziomu zapasów, wynikający z wyższej sprzedaży. Jest to celowe zwiększenie zaangażowania kapitałowego, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw klientom.

Pomimo intensywnej działalności inwestycyjnej oraz wzrostu operacyjnego kapitału obrotowego netto, struktura bilansu Grupy Bossard pozostaje stabilna. Wskaźnik kapitału własnego w roku finansowym 2018 nadal wzrastał, osiągając pułap 51,3 procent (dla porównania w 2017 roku było to 48,9 procent), co znacznie przewyższa długoterminowy cel 40 procent. Stabilna sytuacja finansowa Bossard znajduje również odzwierciedlenie w stosunku zadłużenia netto do kapitału własnego, którego wartość spadła z 0,5 do 0,4, mimo że zadłużenie netto w okresie sprawozdawczym wzrosło ze 124,0 mln CHF do 130,2 mln CHF.

Ostrożny optymizm na 2019 rok

Wychodząc z dobrej pozycji po minionym roku, Grupa Bossard chce zrobić kolejny krok naprzód dążąc do zachowania tendencji wzrostowej również w roku 2019. Założenia te zostały podjęte ze świadomością, że gospodarka, szczególnie na rynkach europejskich, straciła nieco impet od drugiej połowy 2018 roku. Miały na to wpływ między innymi: niepewność związana z Brexitem, niższe wyniki sprzedaży w przemyśle motoryzacyjnym, a wreszcie spory handlowe między USA i Chinami. Czynniki te mogą przytłumić dynamikę wzrostu w Grupie.

Bossard zdaje sobie sprawę, że tegoroczny rozwój gospodarczy jest ustalony na znacznie niższym poziomie niż w 2017 czy 2018 roku. W świetle tych trudnych warunków celem Grupy jest przekroczenie w bieżącym roku obrotowym poziomu 900 milionów CHF sprzedaży. Jednocześnie firma pragnie utrzymać rentowność na poziomie ponadprzeciętnym dla branży. Perspektywa ta zakłada, że nie nastąpią istotne zmiany na rynkach, a wahania kursów walut nie wpłyną drastycznie na wyniki Grupy.

Informacja prasowa w języku angielskim oraz raport roczny do pobrania:
https://www.bossard.com/pl/o-nas/nowosci-i-komunikaty-prasowe/2019/03/wyniki-2018.aspx

Dodatkowych informacji udzieli:
Katarzyna Czajkowska-Więcaszek
Senior Marketing Specialist
email: kczajkowska@bossard.com
tel. kom.: 661 066 044

Informacje ogólne

Grupa Bossard jest wiodącym międzynarodowym dostawcą rozwiązań produktowych i usług w branży elementów złącznych oraz technologii montażu dla sektora przemysłowego. Z szerokim portfolio ponad 1.000.000 produktów oraz sprawdzoną wiedzą z zakresu doradztwa technicznego (inżynierii) i zarządzania zapasami (logistyka), Bossard jest uznanym dostawcą oraz solidnym partnerem biznesowym. Marka jest także pionierem w tworzeniu inteligentnych systemów do zarządzania produkcją
w myśl idei Przemysłu 4.0. Klientami Grupy są zarówno lokalne jak i globalne firmy przemysłowe, które korzystają z rozwiązań Bossard w celu poprawy swojej wydajności.

Bossard jest notowany na giełdzie SIX Swiss Exchange. Zatrudnia 2500 pracowników w ponad 77 lokalizacjach na całym świecie. Polski oddział Grupy – Bossard Poland Sp. z o.o. mieści się w Radomiu i dysponuje kilkudziesięcioosobowym zespołem specjalistów we wszystkich trzech wymiarach działalności firmy: rozwiązań produktowych, inżynierii montażu oraz inteligentnych systemów logistyki produkcji.

W 2018 roku Grupa Bossard osiągnęła sprzedaż na poziomie 871,1 mln CHF.