Z raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy, 2019 ” wynika, że aż 46% polskich pracowników przyznaje, że doświadczyło mobbingu w pracy, a 53%, że padło ofiarą przemocy słownej.
H.Leymann wyróżnił AŻ 45 zachowań mobbingowych, które pogrupował w ogólne kategorie: 1. działania utrudniające proces komunikowania się, 2. Działania negatywnie wpływające na relacje społeczne, 3. Działania uderzające w wizerunek osoby, 4. Działania uderzające w zdrowie ofiary.
Podstawowym zadaniem kadry zarządzającej jest przeciwdziałanie tym negatywnym zachowaniom i promocja kultury szacunku, aby nigdy nie doszło do mobbingu.
Wiedza i właściwa edukacja w organizacjach jest nieodzowna. Szczególnie, że we wrześniu 2019 r. zaszły zmiany w Prawie Pracy. Odszkodowanie za stosowanie mobbingu przysługuje pracownikowi w razie wyrządzenia mu szkody wskutek mobbingu, bez względu na to, czy stosunek pracy nadal istnieje czy został rozwiązany (wcześniej, tylko gdy stosunek pracy został rozwiązany).
Transtition Group/oprandi&partner bierze aktywnie udział we właściwej edukacji i szerzeniu wiedzy.
27 marca odbędzie się całodzienny warsztat dla pracowników działów HR: „PSYCHOLOGICZNE I ORGANIZACYJNE ASPEKTY MOBBINGU. SKUTECZNA POLITYKA ANTYMOBBINGOWA I JEJ WDROŻENIE”. W programie między innymi o tym:
– jak profesjonalnie zadbać na poziomie organizacji o prewencję mobbingu,
– jak kontrolować jakość interakcji w zespołach i szerzyć kulturę etycznej komunikacji.
Będzie wiele o narzędziach (polityka, procedury antymobbingowe z dodatkowymi rozwiązaniami – np. tzw. list do mobbera) i psychologii mobbingu w praktyce.
Bezwzględnie kluczowe jest, aby członkowie zespołów HR byli szczególnie wyczuleni i umieli adekwatnie działać w sytuacjach, gdy zaistnieją lub narastają negatywne zachowania. Będą również konkretne wskazówki, jak krok po kroku postępować, aby nie doszło do eskalacji, a co zrobić, gdy do niej dojdzie.
Serdecznie zapraszamy na szkolenie. Dla firm zrzeszonych w Izbie 20% zniżki.
https://www.transitiongroup.eu/psychologiczne-i-organizacyjne-aspekty-mobbingu-skuteczna-polityka-antymobbingowa-i-jej-wdrozenie/
W razie pytań, zapraszam do kontaktu: Anna Pfejfer-Buczek, Transition Group