Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza

Impact ABB

Case study firmy ABB jest prezentowane w szwajcarskim pawilonie SwissTech podczas konferencji Impact’24. Więcej informacji o SwissTech znajdziesz na stronie www.swiss.tech.

 

Innovation Through Partnerships: energia

W dziedzinie postępu technologicznego i stosowania zrównoważonych rozwiązań w przemyśle, projekt ABB Power Electronics Grid Simulator (PEGS) jest świetnym przykładem innowacyjnej współpracy pomiędzy Szwajcarią a Polską.

Power Electronics Grid Simulator rewolucjonizuje sposób testowania i optymalizacji sieci elektrycznych. Rozwiązanie umożliwia przetestowanie nowej turbiny wiatrowej w warunkach laboratoryjnych  – jeszcze przed podłączeniem jej do właściwej infrastruktury – pod kątem wydajności w przypadku awarii sieci zasilającej. Rozwiązanie zaprojektowane w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie, we współpracy z ABB w Szwajcarii, jest eksploracją nowych terytoriów technologicznych, ale też przykładem skutecznej integracji ponad granicami, w której jednym ze wspólnych mianowników jest specjalistyczna wiedza z różnych dziedzin.

Polski udział w projekcie

Realizacja była możliwa dzięki współpracy z polskimi naukowacami. Polska, ze swoimi utalentowanymi specjalistami i  startupami, stanowiła idealną bazę dla rozwoju tak przełomowego projektu. Polscy programiści i  szwajcarscy inżynierowie połączyli siły, by innowacyjną koncepcję przełożyć na rzeczywiste rozwiązanie.

Szwajcarska precyzja i globalna perspektywa

ABB w Szwajcarii wniosła do projektu dziedzictwo inżynierii precyzyjnej oraz globalne spojrzenie na rozwiązania energetyczne. Partnerstwo to korzystało ze stabilnego ekosystemu innowacji w Szwajcarii, który charakteryzuje się znacznymi inwestycjami w badania i rozwój oraz tradycją doskonałości inżynieryjnej. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, zwiększono użyteczność i efektywność projektowanego rozwiązania.

Wzajemne korzyści: poza technologią

Współpraca nad projektem przyniosła korzyści daleko wykraczające poza osiągnięcia techniczne – pokazała potencjał jaki drzemie w partnerstwach, napędzających innowacje i ekspansję na nowe rynki. Jednocześnie projekt służy ABB jako platforma angażująca firmę w dynamiczną polską scenę technologiczną, wspierając relacje, które mogą zaowocować dalszymi innowacjami.

Model zrównoważonego rozwoju

Co ważne, projekt PEGS jest zgodny z celami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej innowacji. Efektywne testowanie i optymalizacja sieci energetycznych, umożliwia ich dalszy rozwój w kierunku zwiększania odporności na awarie. Współgra to z zaangażowaniem Szwajcarii w kwestie ochrony środowiska i pokazuje, jak innowacje technologiczne mogą wspierać cele zrównoważonego rozwoju.

Projekt ABB PEGS łączy szwajcarską precyzję z polską innowacyjnością, tworząc rozwiązanie, które jest w równym stopniu przełomowe, jak i niezbędne dla stabilności infrastruktury energetycznej. Ilustruje, jak dzięki partnerstwu i wspólnej wizji, wyzwania mogą być bodźcem do postępu i zrównoważonego rozwoju.

Dowiedz się więcej: