Case study firmy Roche jest prezentowany w szwajcarskim pawilonie SwissTech podczas konferencji Impact’24. Więcej informacji o SwissTech znajdziesz na stronie www.swiss.tech.
Innovation Through Partnerships: nauka
Rozwój sektora biotechnologicznego wymaga ścisłej współpracy między biznesem a nauką. Partnerstwo publiczno-prywatne może wzmacniać tę współpracę i wspierać rozwój nauki i medycyny na całym świecie, w tym w Polsce.
W branży biotechnologicznej naukowiec nie może funkcjonować bez partnera biznesowego, a partner biznesowy bez naukowca. Ta relacja jest korzystna dla obu stron, ale również kluczowa dla rozwoju nowoczesnych leków.
To, co Roche wnosi do Polski, to nie tylko wkład finansowy i wielomiliardowe inwestycje, ale także know-how, międzynarodowe doświadczenie i solidne kompetencje badawczo-rozwojowe. Specjalistyczne miejsca pracy stworzone w Polsce pozwalają zdobyć unikalne doświadczenie we wszystkich obszarach działalności biofarmaceutycznej, od badań i rozwoju, przez badania kliniczne, po zarządzanie danymi oraz poszukiwanie innowacyjnych technologii i rozwiązań.
Współpraca z wiodącymi ośrodkami akademickimi tworzy warunki do budowy interdyscyplinarnych zespołów naukowych i daje dostęp do profesjonalnej praktyki w różnych dziedzinach nauki. Partnerstwa publiczno-prywatne umożliwiają realizację wspólnych projektów, gdzie specjaliści z Roche Polska wspólnie z naukowcami akademickimi szukają innowacyjnych rozwiązań i odpowiednich zasobów, które wspierają zrównoważony rozwój opieki zdrowotnej.
Współpraca z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi i Uniwersytetem Warszawskim
Roche Polska jest partnerem Uniwersytetu Warszawskiego od ponad 7 lat. Współpraca z Inkubatorem Przedsiębiorczości UW zaowocowała rozwojem BioTech Leaders Academy – inicjatywy, której celem jest rozwój kompetencji studentów i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w dziedzinach biotechnologii, farmacji, medycyny i bioinformatyki. Program ma również na celu identyfikację i wsparcie inicjatyw o największym potencjale dalszego rozwoju.
W ramach współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, uruchomiony został m.in. program studiów doktoranckich. Pierwsza edycja, w której uczestniczyła firma Roche Polska, zakończyła się uzyskaniem doktoratu w dziedzinie nauk medycznych.
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
W ramach partnerstwa z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu otworzono studia podyplomowe Data Science in Medicine. Są to trzysemestralne studia, których program dydaktyczny obejmuje: deep learning, przetwarzanie obrazów, natural language processing i machine learning. Zajęcia opierają się na pracy projektowej z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi i aplikacji z dostępem do baz danych medycznych.
Warsaw Health Innovation Hub
Od 2021 roku Roche Polska jest partnerem Warsaw Health Innovation Hub – platformy inwestycji w innowacje i opracowywania rekomendacji, które mają poprawić system opieki zdrowotnej.
WHIH to unikalna platforma współpracy między podmiotami gospodarczymi, publicznymi i naukowymi w Europie Środkowej, która wzmacnia rolę Polski jako miejsca tworzenia medycznych i biotechnologicznych innowacji oraz rozwiązań, które zwiększą odporność i stabilność systemu opieki zdrowotnej. Jest to pierwszy krok do stworzenia Polskiej Doliny Medycznej opartej na silnej bazie akademickiej, którą dysponuje Polska.
Więcej informacji: