Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza

Better Together

Wybrana lokalizacja
Różne lokalizacje
status: zakonczony
termin: 09.20 - 06.21
partner: Fundacja Hearty

W odpowiedzi na okoliczności związane z pandemią koronawirusa, Fundacja Hearty po raz kolejny połączyła siły z firmą UBS, tworząc projekt Better Together. Ma on charakter holistyczny – oprócz wsparcia dzieci i młodzieży narażonych na wykluczenie społeczne poprzez korepetycje oraz szkolenia, obejmuje także pomoc w rozwoju kompetencji ich wychowawców.

W Better Together siłą napędową jest ponad 40 wolontariuszy oraz wolontariuszek z firmy UBS. To oni, jako inspirujący mentorzy spotykają się regularnie raz w tygodniu z wybranym dzieckiem i pomagają w nauce w ramach korepetycji. I choć nasz  projekt wybrzmiewa pod hasłem “edukacja”, to chodzi o znacznie więcej niż pomoc w odrabianiu lekcji.

To inicjatywa, która stawia na relacje. Ta więź między wolontariuszem a uczestnikiem projektu jest najserdeczniejszym efektem naszych działań. Dzięki zaufaniu i  poczuciu bezpieczeństwa, nasi podopieczni decydują się rozmawiać o swoich potrzebach, zadają więcej pytań, odważniej podejmują rozmowę czy nawet sami proponują rozwiązanie problemu! Podobnie dzieje się podczas rozmów Hearty i teamu UBS. Z radością przyznajemy, że dzieci i młodzież wiele nas uczą! Ich pomysły, podejście do problemu, sposób postrzegania świata – są inspirujące!

Podczas któregoś ze spotkań wybrzmiała propozycja dodatkowej pomocy dla dzieciaków. I tak opracowaliśmy Serdeczny Telefon Zaufania. – mówi Karolina Chećko, serdeczna Project Managera. Dzięki temu pomysłowi nasi podopieczni mogą porozmawiać ze specjalistą o problemach z jakimi się mierzą podczas nauki zdalnej – dodaje.

Wspólnie z wolontariuszami doskonalimy procesy zachodzące w projekcie. Dbając o najdrobniejsze szczegóły – od empatycznej rozmowy z najmłodszymi po badania potrzeb, rozmowy z wychowawcami, obserwacje efektów do podsumowań prac i dzielenia się historiami – realizujemy jeden z najbardziej innowacyjnych projektów edukacyjnych w Polsce.

Stawiając na wsparcie dzieci i młodzieży nie zapominamy o tych, którzy to wsparcie ofiarują.

Wiemy, że każdy z nas ma swoje potrzeby, troski i doświadczenia. I nawet superbohaterowie z UBS muszą odpoczywać, odpuścić czy zwrócić się o pomoc. Czy to coś złego? Wręcz przeciwnie! To właśnie super-serdeczna moc naszych wolontariuszy!

Dlatego zapewniliśmy im przestrzeń do wspólnych spotkań. Co dwa tygodnie, wolontariusze łączą się aby rozmawiać o swoich doświadczeniach i dzielić się wrażeniami odnośnie pracy z podopiecznymi.

Fundacja zapewnia także szkolenia i spotkania z psychologiem, aby Serdeczna Społeczność firmy UBS mogła doskonalić swoje umiejętności w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Świadomość tego, że sami potrzebujemy wsparcia, nawet słówka motywacji – jest bardzo istotna w byciu wolontariuszem, w byciu towarzyszem i opiekunem dziecka.

Takie wsparcie zapewniliśmy także wychowawcom uczestników projektu Better Together.

NIE MA MOŻLIWOŚCI DOŁĄCZENIA DO PROJEKTU JAKO PARTNER BIZNESOWY, ale z przyjemnością opowiemy więcej i podzielimy się naszymi doświadczeniami:

Alicja Magiera-Bąk
amagiera@heartyfoundation.com