Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza

20 lat inwestycji CH w PL

Szwajcaria jest jednym z najzamożniejszych, najlepiej rozwiniętych, a w ostatnich latach najbardziej innowacyjnych krajów świata. Tymczasem Polska przez niemal trzy dekady intensywnie nadrabiała zaległości cywilizacyjne oraz ekonomiczne w stosunku do rozwiniętych gospodarek Europy Zachodniej.

Jak wynika z raportu „Współpraca, wzrost, innowacje. 20 lat inwestycji szwajcarskich w Polsce”, który zleciliśmy firmie doradczej Deloitte z okazji 20-ej rocznicy działalności Polsko – Szwajcarskiej Izby Gospodarczej, w ciągu ostatnich 20 lat eksport Polski do Szwajcarii zwiększył się ponad dziewięciokrotnie, a szwajcarskie firmy ulokowały w Polsce w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych już około 17,5 mld zł. Pracuje w nich ponad 35 tys. osób. Coraz częściej polskie oddziały odpowiadają też za rozwój innowacyjnych technologii oraz rozwiązań.

Szwajcaria od blisko 150 lat znajduje się w światowej czołówce pod względem zamożności oraz poziomu rozwoju ekonomicznego. Duży zakres wolności gospodarczej, otwartość na wymianę międzynarodową i imigrację, stabilne i przewidywalne prawo, niskie podatki oraz odpowiedzialna polityka budżetowa, a także rozwinięty system kształcenia, w tym zawodowego – to najczęściej wymieniane źródła sukcesu gospodarczego tego kraju. Z kolei Polakom ten alpejski kraj kojarzy się przede wszystkim z zegarkami, biżuterią, turystyką i dobrobytem. Niewiele osób jednak wie, że Szwajcaria jest jednym z najbardziej innowacyjnych państw na świecie.

Szwajcaria od wielu lat znajduje się na szczycie światowej czołówki pod względem innowacyjności. Także w tym roku jest liderem europejskich oraz globalnych rankingów, wyprzedzając takie kraje jak Szwecja, Dania, Finlandia, Holandią, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Niemcy – mówi Marek Szymański, Prezes Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem, a także z publikacjami prasowymi, które przedstawiamy poniżej.


Businessinsider- Polska atrakcyjna dla szwajcarskich inwestorów. Nie jesteśmy już montownią

Polskie Radio- Szwajcarskie firmy w Polsce stawiają na innowacyjność, nie na tanią siłę roboczą

Wyborcza.biz- Szwajcarskie firmy chcą przenosić do Polski procesy z wartością dodaną

Puls Biznesu- Szwajcarzy na tropie innowacji

Bankier- Przez 20 lat eksport z Polski do Szwajcarii wzrósł ponad dziewięciokrotnie