Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza
BALAJCZA Linguistic Services

Nietypowa metoda planowania celów i jej efekty – nowe biuro Balajcza Linguistic Services w Krakowie

Jak sprawić – oprócz przyjmowania życzeń – by kolejny rok był lepszy od poprzedniego? Najlepiej pomóc szczęściu i wyznaczyć sobie konkretne cele na 2022 rok. A potem sprawdzić, jak najlepiej planować, żeby rzeczywiście je osiągnąć.

Metod wyznaczania celów jest wiele: SMART, EXACT, planowanie wsteczne… A każda z nich ma swoje zalety. Niektóre z nich pochodzą ze świata biznesu i coachingu, a inne zawdzięczamy… pisarzom.

Tak jest w przypadku planowania wstecznego – to metoda Kurta Vonneguta, nietypowego pisarza, który swoje książki planował „od tyłu”. Najpierw wyobrażał sobie zakończenie, a potem zastanawiał się, co musi się wydarzyć, by dana sytuacja faktycznie miała miejsce.

Wkrótce okazało się też, że to świetny sposób na wyznaczanie celów w prawdziwym życiu – nigdy nie traci się celu z oczu, a planowanie kończy się na „tu i teraz”, więc można zacząć działać natychmiast.

Jak to wygląda w praktyce? Zobaczmy na przykładzie:

W Balajcza cel ukształtował się jeszcze w zeszłym roku – było to otwarcie nowego biura w Krakowie w styczniu 2022 r.

Jeśli założymy, że cel został ustalony na przełomie sierpnia i września, do dyspozycji mamy 4 miesiące. Zgodnie z metodą Kurta Vonneguta dzielimy ten czas na odcinki i zastanawiamy się, co musi się zadziać do końca każdego z nich, aby można było osiągnąć główny cel:

1) Biuro potrzebuje nowych pracowników. W takim razie w grudniu trzeba oddelegować lub zatrudnić nowe osoby. Przestrzeń musi jednak być gotowa na ich przyjęcie – trzeba ją wyposażyć, najlepiej w tym samym miesiącu.

2) Wobec tego formalności dotyczących wynajmu trzeba dopełnić jeszcze w listopadzie.

3) W związku z tym pod koniec października obiekt powinien być już wybrany, a wcześniej trzeba zrobić rozeznanie na rynku nieruchomości.

4) Jednak żeby wiedzieć, jakiego obiektu dokładnie szukać, trzeba znać budżet i niezbędne kryteria – analizę warto przeprowadzić jeszcze we wrześniu.

I tak też się stało. W styczniu tego roku nie tylko planujemy, ale też świętujemy realizację celu! W Krakowie działa już drugie biuro Balajcza Linguistic Services, które pomoże nam jeszcze skuteczniej Państwa wspierać.

Zapraszamy do kontaktu:

BALAJCZA Linguistic Services

Biuro w Krakowie

ul. Rakowicka 20G/58

30-227 Kraków

Tel.: +48 690 10 30 60