Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza

studio@jbetlej.com
Jarosław Betlej

POKAZ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ: Jarosław Betlej. Polaroidyzm.

07. Września 2012 do 28. Września 2012.
Wernisaż 07. Września 2012, godz. 19.00

W imieniu Galerii Centrum Promocji Kultury w Warszawie mamy zaszczyt powiadomić o pokazie sztuki współczesnej Jarosława Betlej, której wernisaż odbędzie się w naszej siedzibie przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie. Kuratorem wystawy jest Marcin Kokoszko, Galeria Centrum Promocji Kultury.

Jarosław Betlej tworzy obrazy pełne emocji bajkowych wizji, w formie kolaży olejnych opierając się na swoich własnych przeżyciach, wnioskach i spostrzeżeniach. Jego obrazy stanowią nową formę podejścia do sztuki malarskiej na pograniczu snu i rzeczywistości, zaciekawiając różnorodnością elementów przy jednoczesnym skupieniu narracyjnym. Sam Jarosław Betlej nazwał swój autorski styl „Polaroidyzmem”. Jego sztuka jest pełna symboli w różnorodnych perspektywach ich przedstawienia, jak i bogata kolorystycznie tworząc historie zatrzymujące i napawające zaciekawieniem, kreując nastroje niedopowiedzianej tajemnicy. Jego obrazy są odzwierciedleniem historii, na które składają się osobiste emocje Artysty, które sam Artysta przedstawia również w formie literackiej jako artystyczne opowiadania spisane w nietypowej formie – niektóre w bezpośrednim związku z obrazami, niektóre bez takiego powiązania – w swoim anglojęzycznym blogu „At the Moment of Creation”, który adaptuje również autorsko w dwóch językach na blogach „W chwili tworzenia” oraz „Im Augenblick der Schöpfung”.

Twórczości zarówno malarskiej, jak i literackiej, Jarosława Betlej wyraźnie towarzyszy skupienie się na własnych emocjach, bezpolityczne i bezprowokacyjne przekazanie swoich myśli i stanów ducha. Sam Artysta pochodzący z Krakowa komentuje: „Choć z domu wyniosłem dosyć konserwatywną kulturę i wartości, to jednak chcę tworzyć w najwyższym poczuciu wolności i niezależności. Stąd moje obrazy i opowiadania są przepełnione formą bez jakiegokolwiek schematu czy zdefiniowanych stereotypowych szuflad. A kolory? Kolory same przychodzą do mnie.”. Podczas wernisażu Artysta samodzielnie odczyta jedną z opowieści swojego bloga i przedstawi dzieło olejne ją reprezentujące.

Jarosław Betlej (’65) jest artystą, copywriterem, fotografem, konceptualistą, podróżnikiem. Ukończył Studia Wizualizacji na Akademii Komunikacji Marketingowej w Düsseldorfie. Po pobytach w Krakowie, Londynie, Düsseldorfie, Barcelonie, Frankfurcie, Cadaques, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

W bieżącym roku Artysta odbył wystawę indywidualną w zamku Holligen w szwajcarskim Bern, wystawę zbiorową w galerii Jeffrey Leder w Nowym Yorku jako Finalista wygranego światowego konkursu tej galerii, a w ubiegłym roku był autorem trzech wystaw indywidualnych i dwóch zbiorowych w Warszawie. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, a dwie w zbiorach Historii Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego. W 2010 roku na początku swojej twórczości artystycznej Jarosław Betlej odbył dwie indywidualne wystawy własnej grupy artystycznej Kerajaga w Warszawie oraz wygrał jako Finalista międzynarodowy konkurs kuratorski Instytutu Sztuki Współczesnej w New Jersey, USA.
Więcej informacji

lots_of_individua_thinking.jpg
czlowiek_zadumany.jpg
human_lost_on_a_new_search.jpg