Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza
Ewa Król
ewa.krol@roadshowpolska.pl
22 498 92 77
Roadshow Polska

Relacja z V-th ANNUAL OUTSOURCING FORUM – POLAND AS EUROPEAN KNOWLEDGE PROCESS OUTSOURCING CENTER

„Rok temu na tym Forum zastanawialiśmy się, jak Polska poradzi sobie z globalnym kryzysem. Dzisiaj możemy już sobie szczerze powiedzieć, że Polska dziś wypiękniała… Dzięki kryzysowi, paradoksalnie… Na tle innych krajów rozwiniętych okazało się, że mamy do zaoferowania inwestorom zagranicznym produkt, którego brakuje w Europie 2009 roku. Ten produkt nazywa się stabilność ekonomiczna” – powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Jak wskazała PAIiIZ, analiza klimatu inwestycyjnego w roku 2009 charakteryzuje się umiarkowanie pozytywnym nastawieniem przedsiębiorców inwestujących w Polsce. „Dlaczego PAIiIZ uczestniczy w tym forumę Naszym zdaniem jest światowe kształtowanie mapy gospodarczej Polski. Cóż lepiej kształtuje tę mapę, jak nie nowoczesne usługi BPO. W krajach nowoczesnych nie przypadkiem, 20 – 25 % dochodu narodowego brutto jest tworzone przez usługi zaawansowane technologicznie. My bardzo byśmy chcieli zmierzać w tym kierunku. W tej chwili PAIiIZ pracuje nad 121 projektami inwestycyjnymi, z czego 25 to projekty BPO. Polska ma ogromny potencjał przede wszystkim ludzki, dlatego sądzę, że jeśli inwestorzy otrzymają większe wsparcie, niż w przeciągu ostatnich kilku lat, Polska ma szansę stać się rajem usługowym w Europie” – zauważał prezes PAIiIZ Sławomir Majman.
Podczas konferencji, po raz pierwszy odbyła się debata z udziałem przedstawicieli rządu, samorządów, uczelni i branży outsourcingowej o barierach rozwoju BPO (business process outsourcing) w Polsce. Jej celem była odpowiedź na pytanie czy Polska ma szansę zostać europejskim centrum usług, którą poprowadził redaktor naczelny Forbes- Kazimierz Krupa.
„Oprócz nadal niskich kosztów, Polska ma ogromny potencjał w ludziach, dlatego też sądzę, że jeśli inwestorzy otrzymają większe wsparcie, niż w przeciągu ostatnich kilku lat, Polska ma szansę stać się rajem usługowym w Europie. W inwestycjach coraz większą rolę będzie odgrywał Knowledge Process Outsourcing – i tu widzę szczególnie dużą szansę dla naszego kraju. Outsourcing ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, ponieważ w dużym stopniu wpływa na wzrost miejsc pracy, co w dobie zwiększonego bezrobocia ma niebagatelne znaczenie” – uważa Eva Krisztina Aboo – Prezes Roadshow Polska.
Według Marcina Kaszuby, eksperta Ernst & Young kryzys dla outsourcingu wydaje się być wręcz sprzymierzeńcem. „Przy korzystnym otoczeniu prawnym i wsparciu rządu w perspektywie kilku lat Polska ma szansę podwoić z 40 do 80 tysięcy liczbę pracowników w tym sektorze gospodarki. Jesteśmy więksi niż kraje regionu, mamy więcej ludności, a to się przekłada na nasz potencjał: silne ośrodki akademickie, dwa miliony studentów i rosnącą reputację polskiej kadry. Dlatego niezbędne jest przyciąganie i udoskonalanie nowych technologii, zwłaszcza zagranicznych ośrodków naukowo-badawczych. Ważne jest wspieranie współpracy biznesu i nauki, rozwój edukacji, a szczególnie kierunków technicznych. To pozwoli zbudować konkurencyjność polskiej gospodarki na fundamentach wiedzy i zaawansowanej technologii. Jesteśmy skazani na rywalizację w tej dziedzinie, Unia będzie się przecież powiększać o nowe państwa, a rozwój Wspólnoty Europejskiej podnosi nam poprzeczkę”.
„Co zatem jest sukcesem V FORUM outsourcinguę”
To wyliczenie przeszkód biurokratycznych, trudności w przepływie informacji, niezrozumienie roli usług przez te szczeble administracji, które wydaja rozmaite zezwolenia czy zatwierdzają plany. Szczególnie to jest widoczne w budownictwie. Ze strony wszystkich uczestników słyszałem wypowiedzi o celowosci takich narad gdzie wszyscy uczestnicy ringu mogą zabrac głos, wzajemnie sie wspierać i motywować. Ogromną role odegrało perfekcyjne przygotowanie wielonarodowej konferencji przez ROADSHOW POLSKA. Żelazna dyscyplina wystąpień, świetne materiały pomocnicze pomagajace zaplanować udział w dyskusji, doskonała strona techniczna gdzie wielkie ekrany pozwalały obserwować przebieg obrad nawet przy kawie w kuluarach, wszystko to tworzyło nastrój skupionej pracy prawie 200 osób. Brawo ! Pora by Polska stała sie najważniejszym usługodawcą w Europie.” ( Informacja PAP)
Sponsorami / Partnerami wydarzenia prócz wyżej wymienionych byli: NEO BPO, Szczecin, Fraikin, OSG Records Management Group oraz Poznań, Kraków, Lublin, Gdańsk i BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

zdjecie2.jpg
zdjecie3.jpg
zdjecie1.jpg