Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza
BALAJCZA Linguistic Services

Warsztaty online z BALAJCZA – „Jak zmienia się język”

Wtorek, 1 lutego 2022 r.
godz. 11:00-12:00

Język jest tworem społecznym i to właśnie dzięki temu podlega zmianom. W XXI wieku mówimy i piszemy inaczej niż w wieku piętnastym czy osiemnastym, inaczej niż choćby przed stu, a nawet pięćdziesięciu laty. Posługujemy się też innym słownictwem: wiele dawnych słów wyszło z użycia, wielka liczba słów zmieniła (poszerzyła lub zawęziła) swoje znaczenie (na przykład, dla współczesnych pierwszym znaczeniem rzeczownika „prąd” nie jest to historycznie pierwotne, czyli ruch wody, kierunek, w którym płynie rzeka, lecz znaczenia nadane dużo później – prąd elektryczny, prąd filozoficzny itd.). Do języka polskiego napłynęło też i napływa wiele zapożyczeń z innych języków. Duża część tych zapożyczeń (choć nie wszystkie) pozostaje w języku na stałe, inne są jedynie „modnymi” przez krótki czas efemerydami. Słownictwo to ta „część” języka, która podlega największym i najszybszym zmianom. Oczywiście zmienia się również gramatyka, którą się posługujemy, a także ortografia.

Podczas warsztatu omówimy:

  • nowe, popularne słowa,
  • zapożyczenia,
  • kalki językowe.

Spotkanie poprowadzi pani Olga Marek-Kostrzewska, nauczycielka języka polskiego w szkole Lingua Polonica, zawodowo również specjalistka ds. marketingu i PR. Swoje doświadczenie budowała w takich firmach jak Benefit Systems oraz na licznych konferencjach marketingowych.

Spotkanie zostanie przeprowadzone w języku polskim.

W celu potwierdzenia obecności prosimy o kontakt:

spotkania@balajcza.pl
Timea Balajcza, tel.: +48 601 913 446

  • Zapisując się na webinar, zgadzasz się na przesłanie informacji marketingowych od BALAJCZA sp. z o.o. i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką ochrony danych osobowych zamieszczoną na stronie balajcza.pl.
  • Informujemy, iż udział w „Śniadaniach online z BALAJCZA” oraz „Warsztatach online z BALAJCZA” jest tożsamy z wyrażeniem zgody na wykorzystanie i rozpowszechnienie przez organizatora, czyli BALAJCZA sp. z o.o. (KRS 0000659805), wizerunku osób uczestniczących w „Śniadaniach online z BALAJCZA” oraz „Warsztatach online z BALAJCZA”, przewidzianej w art. 81 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.