Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza
BALAJCZA Linguistic Services

Warsztaty online z BALAJCZA – „Przez język do serca, czyli jak słowa wpływają na nasz dobrostan”

Wtorek, 9 kwietnia 2024 r.

godz. 11:00-12:00

Od tym, że warto jest odżywiać się prawidłowo, prowadzić higieniczny tryb życia oraz regularnie zażywać ruchu i się dotleniać, wiemy od dawna. Jesteśmy również świadomi potencjalnych zagrożeń oraz negatywnych skutków tego, co mogłoby się stać z naszym organizmem, jeśli przestaniemy o siebie dbać.

Niestety, nadal o wiele słabiej radzimy sobie z napływem informacji. W tym zakresie nasza wiedza wiąż jest bardziej teoretyczna niż praktyczna, gdyż nie mamy jeszcze wielowiekowego doświadczenia w świadomym wyborze tego, co dla nas najlepsze. A słowa płyną do nas coraz szybciej, z każdej strony i o każdej porze dnia i nocy. Są niczym powietrze, którego potrzebujemy aby żyć, lecz gdy jego skład chemiczny się zmieni, możemy się nim zatruć. Bez ostrzeżenia…

Dlatego im szybciej nauczymy się higienicznego trybu życia także w zakresie odbioru informacji, tym lepiej będzie dla nas. Chaosu i strumieni przekazów nie zatrzymamy, ale możemy się nauczyć jak oddzielać informacyjne ziarna od plew, jak odróżniać to, co nam służy od tego, co nam szkodzi i jak zacząć samemu kontrolować podawane nam treści oraz jak je filtrować.

Bo przecież wśród informacji są komunikaty najróżniejsze, od tych niezwykle ważnych i prawdziwych, poprzez te nieważne oraz zupełnie nieistotne, aż po te fałszywe i celowo zmanipulowane. Do tego dochodzą teksty i obrazy tworzone przez sztuczną inteligencję oraz wybory podsuwane nam przez algorytmy. To wszystko zmieszane razem dociera do naszych mózgów praktycznie online, a następnie wpływa na decyzje dotyczące naszego życia…

Dlatego, tym bardziej warto wiedzieć:

  • Jak odróżniać to, co nam służy od tego, co nam szkodzi;
  • Czym różnią się informacje prawdziwe od fałszywych;
  • Dlaczego niewiedza jest lepsza od złej wiedzy;
  • Dlaczego warto czytać książki;
  • Jak sztuczna inteligencja halucynuje tworząc dla nas treści;
  • W jaki sposób różnice językowe wpływają na to, jak odczuwamy szczęście;
  • Czy to samo słowo zawsze znaczy to samo;
  • Dlaczego kontekst jest ważny;
  • Jak to, co czytamy wpływa na nasz dobrostan.

Warto nauczyć się jak radzić sobie we współczesnym świecie informacji, dezinformacji i obfitości przekazu. Od tego zależy nie tylko nasz dobrostan, lecz o wiele więcej – nasze przerwanie. Nie pierwszy to zresztą raz w historii człowieka, gdy jego środowisko naturalne diametralnie się zmienia, lecz choć za każdym razem jest nieco inaczej, schemat zawsze jest podobny: przetrwają jedynie ci, którzy nauczą się, jak tę zmianę wykorzystać.

Uczmy się więc pilnie jak świadomie wybierać informacje i jak mądrze korzystać ze słow. A przestrogą niech będzie dla nas ironiczna obserwacja Stefana Kisielewskiego, która choć wypowiedziana lata temu w nieco innym kontekście, nadal jest aktualna:

To, że jesteśmy w dupie to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać.

Bo warto, abyśmy to nadal my decydowali, co chcemy powiedzieć i jak rozumieć to, co zostało powiedziane, a nie żeby ktoś, lub gorzej – coś, decydowało za nas…

O wpływie języka na nasze szczęście opowie Agnieszka Dydycz, pisarka z wyboru, finansista z wykształcenia i doświadczenia, prawie magister inżynier budownictwa, a także certyfikowany tutor, coach i mentor oraz praktyk dobrego życia i niepoprawna realistka, która ma nadzieję, że nigdy nie zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję. Przez ponad dwadzieścia lat pracowała w banku Citi Handlowy, gdzie wdrażała usługi i produkty finansowe, zarządzała ludźmi i projektami. Była założycielem Rady Depozytariuszy przy Związku Banków Polskich oraz członkiem Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. Współtworzyła Giełdę Papierów Wartościowych, a za swój wkład w rozwój rynku kapitałowego została odznaczona orderem „Za zasługi dla bankowości RP”.

Pracując, nie zapominała także o inicjatywach społecznych. Utworzyła jedną z pierwszych w Polsce organizacji korporacyjnych promujących rozwój oraz wzajemne wspierania się kobiet aktywnych zawodowo. Przez lata pełniła funkcję członka zarządu Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga. Sama również założyła Fundację „Pomóżmy Dzieciom”, która przez 24 lata wspierała dzieci, pomagając w wyrównywaniu ich szans na lepsze życie. Jej największą dumą jest kreatywny nastoletni syn, niewyczerpane źródło wyzwań i inspiracji.

Kilka lat temu zrozumiała, że marzenia też mają swój termin ważności, a życie to nie plan z zadaniami do wykonania. Odeszła z pracy na etacie i teraz tworzy, pisze oraz prowadzi warsztaty rozwojowe, podczas których podpowiada, jak poznawać siebie i zmieniać swoje życie na lepsze – zawsze na lepsze dla nas.

Jako pisarka zadebiutowała zabawnymi opowieściami o fizjoterapeucie ze stopniem naukowym doktora Z pamiętnika masażysty (Edipresse Książki). Wkrótce potem napisała z synkiem dwie cudowne książki dla dzieci o przyjaźni, przytulaniu i akceptacji inności O Wojtku z planety Uran oraz O Antku, który poleciał na Uran, z których dochód wspomógł działalność jej Fundacji. Kolejne powieści Marzenia z terminem ważności oraz Dzisiaj należy do mnie niosą nadzieję, że każdemu uda się odnaleźć miejsce na ziemi. Ostatnia pozycja zdobyła wyróżnienie jury konkursu literackiego Brakująca Litera na najlepszą polską książkę roku 2019. Także SEaNS ŻYCIA – opowiadania z treścią (Storytel) są o bohaterach takich jak my, czasem odważnych, a czasem mniej.

Jej książki bawią, wzruszają, lecz także inspirują i pomagają w poszukiwaniu szczęścia, a przede wszystkim w odnalezieniu tego, co dla jest najlepsze i najważniejsze.

Dwie ostatnie powieści Nigdy nie będę wyższa. Ale mogę być szczęśliwsza! oraz Nigdy nie będę młodsza. Ale kto mi zabroni próbować! *, wydane przez oficynę wydawniczą Silver w 2022 i 2023 roku, przypominają nam też o tym, że troszcząc się o innych, nie wolno zapomnieć o sobie. I jeszcze o tym, że swoje szczęście możemy spotkać w każdym momencie naszego życia, niezależnie od wieku, miejsca, pory dnia czy roku, ale to od nas zależy, czy w ogóle je zauważymy i wykorzystamy.

Bo nie warto siedzieć w kącie, myśleć o tym, co by było, gdyby coś tam, coś tam; nie warto narzekać na to, czego nie mamy lub czego nie możemy zmienić. Jesteśmy jacy jesteśmy i chociaż już nigdy nie będziemy ani młodsi, ani wyżsi, zawsze możemy być szczęśliwsi!

www.agnieszka-dydycz.com

autor@agnieszka-dydycz.com

tel. 782 103 495

www.facebook.com/AgnieszkaDydyczAutor

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

W celu potwierdzenia obecności prosimy o kontakt:

Timea Balajcza, spotkania@balajcza.pl  tel.: +48 601 913 446

Zapisując się na webinar, zgadzasz się na przesłanie informacji marketingowych od BALAJCZA sp. z o.o. i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką ochrony danych osobowych zamieszczoną na stronie www.balajcza.pl.
Informujemy, iż udział w „Śniadaniach online z BALAJCZA” oraz „Warsztatach online z BALAJCZA” jest tożsamy z wyrażeniem zgody na wykorzystanie i rozpowszechnienie przez organizatora, czyli BALAJCZA sp. z o.o. (KRS 0000659805), wizerunku osób uczestniczących w „Śniadaniach online z BALAJCZA” oraz „Warsztatach online z BALAJCZA”, przewidzianej w art. 81 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.