Polsko-Szwajcarska
Izba Gospodarcza


Data:
04.10.2023, 08:30 - 14:30

8. Polish-Swiss Innovation Day

Tegoroczna, już ósma edycja Polish-Swiss Innovation Day poświęcona była tematowi „Zrównoważone budynki. Innowacyjne metody i technologie zmniejszające emisje i szkody dla środowiska poprzez budowę i eksploatację budynków.” Wydarzenie odbyło się 4 października w Browarach Warszawskich. Uczestniczyło w nim ponad 120 osób, w tym firmy członkowskie Izby, architekci, przedstawiciele uczelni oraz instytucji promujących innowacyjne rozwiązania w budownictwie.

Polish-Swiss Innovation Day został zorganizowany we współpracy z Ambasadą Szwajcarii. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a patronat medialny – magazyn Builder.

Wydarzenie otworzyli J.E. Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce, oraz Prezes Izby Michał Stępień. Natomiast konferencję moderowali Ulrich Schwendimann, Dyrektor Izby oraz Pablo Padrutt, Szef Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce.

Podobnie jak w ubiegłych latach mieliśmy przyjemność gościć ekspertów z Polski i Szwajcarii. W trakcie konferencji mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji:

Dr Petera Richnera, Wicedyrektora EMPA (Szwajcarskie Federalne Laboratoria Nauki i Technologii Materiałowej, ETH): Jak sprawić, by budynki stały się częścią zrównoważonego systemu energetycznego.

Barbary Buser, założycielki baubüro in situ: (zwyciężczyni 2021 Global Holcim Awards for Sustainable Construction): Nowe życie komponentów budowlanych dzięki konstrukcji o obiegu zamkniętym.

prof. Ute Schneider, Partnerki w KCAP w Zurychu i profesor urbanistyki na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu: Współistnienie miasta i natury – model życia miejskiego, do którego trzeba aspirować?

Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP: Jak architekci mogą zachować równowagę pomiędzy ograniczeniami planety a potrzebami ludzi

Alicji Kuczery, Dyrektorki Zarządzającej Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC: Dekarbonizacja polskich budynków – droga do neutralności klimatycznej

Po prezentacjach odbył się panel dyskusyjny Szwajcarskie i polskie rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa z udziałem ekspertów ze szwajcarskich firm, partnerów biznesowych wydarzenia:

Forbo Flooring Poland, IGP Powder Coatings, Schindler Polska Sp. z o.o.,  SWISS KRONO, Zehnder Polska.

Dyskusję moderowała Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Dziękujemy wszystkim Partnerom wydarzenia za zaangażowanie i tak owocną współpracę!

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia oraz do odwiedzenia strony psid2023.pl, na której wkrótce zamieścimy szczegółową relację, nagrania z konferencji oraz wywiady z prelegentami.

 

 

Do pobrania: