Pawilon Szwajcarski na targach ITM Industry Europe (Mach-Tool) 2024

W dniach 4 – 7.09.2024 już po raz dwunasty zorganizowaliśmy Pawilon Szwajcarski na targach ITM Industry Europe (Mach-Tool) w Poznaniu. Pawilon to wspólna inicjatywa Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej oraz Swiss Business Hub Central Europe przy Ambasadzie Szwajcarii.

Pod dachem Pawilonu wystawiły się następujące firmy:

Astat
Baumer
Fromm
Oberon
Sarix
Schlatter
Schmiedewerk Stooss
Wetrok

Zachęcamy do zapoznania się z całą e-broszurą wystawców!

Drugiego dnia targów zorganizowane zostało apero w stylu szwajcarskim dla wystawców i gości, a raclette przygotował Michel Prestinari-Skawiński z Magical Raclette Show. W tym roku oficjalnym partnerem apero była firma Erowa. Kawę, jak co roku, serwowała Jura, a czekoladki – SSC Distribution.

Dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy na kolejną edycję Pawilonu Szwajcarskiego na targach ITM w dniach 3 – 6.06.2025!

XXVI Walne Zgromadzenie Polsko-Szwajcarskiej Izby

27 maja mieliśmy przyjemność gościć w firmie Hilti, gdzie odbyło się XXVI Walne Zgromadzenie Członków Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej.
Zgromadzenie poprowadził Prezes Izby, Michał Stępień.

Gościem honorowym był J.E. Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce, który na początku wydarzenia powitał gości i przedstawił najważniejsze inicjatywy realizowane przez Ambasadę, w tym wspólne projekty z Izbą.

Następnie zabrał głos gospodarz spotkania – Prezes firmy Hilti, Tomas Trocil. Podczas wystąpienia zaprezentował profil działalności Hilti oraz główne wartości firmy.

W trakcie Zgromadzenia Walnego zostały podsumowane działania w 2023 roku, jak również zaplanowane wydarzenia i projekty w 2024 roku. Został także zatwierdzony budżet oraz sprawozdanie finansowe. Następnie przedstawiciele firm członkowskich wybrali skład Zarządu na kolejną kadencję 2024-2026:

Karolis Bacevičius, Geberit
Philipp Brunner, Stadler
Monique Clua Braun, Novartis
Rafał Czarnocki, Sika Poland
Artur Jankowski, Nestlé
Rafał Kijonka, Softy Labs / Forum Foundation
Marek Kondrat, Mettler-Toledo
Laurent Renaudie, Sandoz Polska
Michał Stępień, UBS
Marek Szymański
Stanisław Tański, ABB
Tomasz Tutak, TAT ECO
Irma Veberič, Roche Poland

Członkowie Zarządu wybrali spośród swojego grona prezesa oraz wiceprezesów. Prezesem został na kolejną kadencję Michał Stępień, UBS, a wiceprezesami: Irma Veberič, Roche Poland, Rafał Kijonka, Softy Labs oraz Marek Szymański.

Zgromadzenie Walne wybrało również członków Komisji Rewizyjnej:

Marcin Diakonowicz, Grant Thornton
Emilian Dziemiańczuk, Roche Diagnostics
Agata Wiśniewska, Hilti Poland

Na zakończenie spotkania Dyrektor Izby wraz z zespołem wręczyli prezent pożegnalny i podziękowali za współpracę Pablo Padruttowi, który przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję Szefa Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce, a już wkrótce obejmie nowe stanowisko w innym kraju.

Ogromne podziękowania dla firmy Hilti za zaproszenie do swojej siedziby oraz za wspaniałą i owocną współpracę przy organizacji wydarzenia!

Swiss Lunch w ramach Pawilonu swisstech na Impact’ 24

W dniach 15-16 maja mieliśmy przyjemność brać udział w wyjątkowej konferencji – Impact’24, w Poznaniu. Był to wyjątkowy czas pełen świeżych idei, innowacyjnych pomysłów i ciekawych rozmów.

Zadebiutowaliśmy jako organizator lunchu networkingowego. Dnia 15 maja odbył się pierwszy podczas Impact „Swiss Lunch”, czyli side-event wspierający pawilon Ambasady Szwajcarii w Polsce – swisstech, zorganizowany przez Izbę Szwajcarską oraz partnerów: ABB, Novartis, Roche oraz Stadler.

Spotkanie zaczęło się od części oficjalnej. Gości przywitał Dyrektor Polsko Szwajcarskiej Izby Gospodarczej Ulrich Schwendimann, następnie Ambasador Szwajcarii w Polsce Fabrice Filliez, opowiedział o pawilonie swisstech, a przedstawiciele firm, które były Partnerami wydarzenia: Stanisław Tański, Monique Clua Braun, Irma Veberic oraz Philipp Brunner przybliżyli jak w firmach funkcjonuje stwierdzenie “Innovations through partnership”.

Na uroczystości pojawił się także wyjątkowy Gość – Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Po części oficjalnej Goście zostali zaproszeni do skosztowania tradycyjnego sera szwajcarskiego, Raclette oraz na lunch i networking.
Bardzo dziękujemy naszym Partnerom za współpracę przy organizacji wydarzenia, a wszystkim Gościom za przybycie i przemiłą atmosferę.

Spotkanie Women in Business

Z okazji Dnia Kobiet mieliśmy przyjemność zaprosić nasze firmy członkowskie na wyjątkowe spotkanie „Women in Business”, które odbyło się 6 marca w Grupie Żywiec w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez 5 izb biletralnych: holenderską, włoską, belgijską, hiszpańską i szwajcarską.

Spotkanie otworzyła J.E. Amabador Królewstwa Niderlandów Daphne Bergsma.

W pierwszej części odbył się panel dyskusyjny z udziałem:

  • -Dr hab. Ewa Flaszyńska, Director of the Department of Labour Market, Ministry of Family, Labour and Social Policy
  • -Magdalena Brzezińska, Corporate Affairs Director, Management Team Member, Grupa Żywiec
  • -dr Marta Derlacz-Wawrowska, Director of Employment Law, Warner Bros. Discovery Poland
  • -Aleksandra Włodarczyk, Senior Fixed Income CEE Trader at ING, 30% Club
  • -Marta Olczak-Klimek, Attorney-at-law, Partner at Olczak-Klimek, Van Der Kroft, Węgiełek Law Firm

Następnie zaprosiliśmy gości na część networkingową. Dziękujemy wszystkim za wspaniały wieczór!

Spotkanie Noworoczne 2023

Kierujemy serdeczne podziękowania do firmy Geberit za udostępnienie swojej siedziby na Spotkanie Noworoczne Izby Szwajcarskiej oraz cały wysiłek organizacyjny, który zespół Geberit włożył w organizację spotkania! Dzięki uprzejmości gospodarza po raz kolejny mogliśmy wspólnie z naszymi firmami członkowskimi świętować rozpoczęcie nowego roku biznesowego.

Gościem Honorowym wydarzenia był Ambasador Szwajcarii w Polsce, J.E. Fabrice Filliez, który przedstawił po krótce plany Ambasady Szwajcarii na nadchodzący rok.. Po oficjalnym otwarciu spotkania przez Prezesa Izby Szwajcarskiej, Michała Stępnia oraz CEO firmy Geberit – Przemysława Powalacza, mogliśmy wysłuchać również przemówienia gościa specjalnego – Szymona Ziobrowskiego, Dyrektora Tatrzaskiego Parku Narodowego.

Na gości czekała również atrakcja specjalna – zwiedzanie firmy Geberit z przewodnikiem, w tym niezwykle ciekawej wystawy produktów oraz ściany ciśnień.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za obecność i wspaniały networking!

Zapraszamy do obejrzenia galeri zdjęciowej.

Spotkanie Noworoczne 2024

Serdecznie dziękujemy wszystkim za kolejne wspaniałe Spotkanie Noworoczne firm członkowskich Izby Szwajcarskiej!

W tym roku gospodarzem spotkania była firma Sandoz Polska. Dziękujemy! Spotkanie otworzył Michał Stępień, Prezydent Izby Szwajcarskiej, dając krótki szkic planów Izby na rok 2024. Plany Ambasady Szwajcarii przybliżył obecnym Ambasador Szwajcarii w Polsce, J.E. Fabrice Filliez, który był gościem honorowym wydarzenia.

Trzecim mówcą był Laurent Renaudie, CEO firmy Sandoz, dzięki któremu mogliśmy dowiedzieć się najważniejszych informacji o specyfice, strukturze i planach rozwojowych firmy. Sandoz posiada w Polsce dwa zakłady produkcyjne – w Strykowie i w Warszawie, gdzie rocznie produkuje i pakuje prawie 25 mld tabletek, które trafiają do ponad 100 krajów na całym świecie, w tym na rodzimy rynek. W obu zakładach Sandoz zatrudnia łącznie ponad 1200 pracowników.

Niekwestionowaną atrakcją było zwiedzanie zakładu produkcyjnego Sandoz Polska w towarzystwie Tomasza Pałki, dyrektora produkcji. Zakład w Warszawie specjalizuje się w pakowaniu produktów leczniczych, pakowanych jest tu 21 różnych leków w ilości ponad 5 mld tabletek rocznie. To co wyróżnia firmę Sandoz, to duża kompleksowość, dzięki czemu nieustannie inwestuje w nowe technologie, które wspierają pracę zakładu. Park maszynowy w zakładzie w Warszawie składa się z 12 nowoczesnych linii technologicznych.

Składamy ogromne podziękowania na ręce firmy Sandoz oraz całego zespołu, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie tak wspaniałego spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęciowej z wydarzenia.

Swissbau 2024

W dniach 16 – 19 stycznia 2024 mieliśmy przyjemność gościć na targach Swissbau w Bazylei, które odbywają się co dwa lata. Swoją misję podczas tego wydarzenia miał także nasz partner, Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Wydarzenie odwiedził też Konsul Honorowy RP w Szwajcarii, Gian-Luca Lardi, który porozmawiał z przedstawicielami polskich firm.

Wcześniej, 9.01.2024, zorganizowane zostały warsztaty online dla przedsiębiorstw zainteresowanych szwajcarskim rynkiem, których celem było przybliżenie trendów na szwajcarskim rynku budowlanym, aspektów prawnych podczas wykonywania prac w Szwajcarii, a także przekazanie szczegółowych informacji o samym Swissbau. Prelegentami były panie Katarzyna Lasota Heller, Anna Jurek-Jellonek i Aleksandra Serafin z firm LEXCELLENCE AG i TAAC Solutions, które są naszymi firmami członkowskimi, pani Anna Vonhausen z firmy VANK Design, która odnosi sukcesy na rynku szwajcarskim, a także Dorota Kafara z PAIH oraz Ulrich Schwendimann i Michał Muszyński z Izby.

W związku z targami, PAIH stworzył też katalog firm z branży budowlanej, które zainteresowane były wydarzeniem w Bazylei. Linki do agendy webinaru oraz do katalogu znajdują się poniżej.

Zapraszamy do Bazylei za dwa lata!

AGENDA WEBINARU

KATALOG

Economic Outlook 2024

5 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Economic Outlook organizowane wspólnie przez Izbę Szwajcarską, ADVANTAGE AUSTRIA oraz Boyden Poland, Grant Thornton i mBank. Tym razem, dzięki gościnności firmy mBank, dyskusje na temat prognoz ekonomicznych na rok 2024 prowadziliśmy w pięknych przestrzeniach Wieży mBank.

Spotkanie rozpoczęli wspólnie Krzysztof Bratos, Dyrektor Zarządzający ds. Bankowości Prywatnej i Usług Maklerskich w mBank, Christian Lassnig, Comercial Counsellor w ADVANTAGE AUSTRIA oraz Ulrich Schwendimann, Dyrektor Zarządzający Polsko – Szwajcarskiej Izby Gospodarczej, by następnie przekazać głos Marcinowi Mazurkowi, Głównemu Ekonomiście mBanku.

Ciekawa prezentacja Marcina Mazurka na temat sytuacji gospodarczej kraju i prognozy ekonomicznej na 2024 rok była dobrym podłożem dla późniejszej dyskusji w gronie Partnerów i zaproszonych gości: Anny Tusznio, Local Country Head Poland w SIX, Katarzyny Jasińskiej, Dyrektor Zarządzającej w Bene Warszawa, Zbigniewa Płazy, Partnera w Boyden Poland oraz Marcina Diakonowicza, Partnera w Grant Thornton. Dyskusję poprowadzili wspólnie Christian Lassnig oraz Ulrich Schwendimann. Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz publiczności za tak ciekawą wymianę opinii i spostrzeżeń. Na koniec, tradycyjnie, goście zostali zaproszeni do dalszej dyskusji w kuluarach podczas koktajlu networkingowego.

Dziękujemy, że byli Państwo z nami!

 

Post-Election Breakfast 2023

W piątek 27 października 2023 roku Izba Szwajcarska wraz z innymi 11 bilateralnymi Izbami zrzeszonymi w IGCC (International Group of Chambers of Commerce) zorganizowała Post-Election Breakfast w Hotelu Le Regina w Warszawie. Ponieważ w drugiej połowie 2023 roku nasza Izba objęła przewodnictwo w IGCC, byliśmy głównym organizatorem eventu.

Wydarzenie składało się ze śniadania networkingowego, po którym odbyła się dyskusja z udziałem dwóch wybitnych prelegentów – dr Małgorzaty Bonikowskiej (Centrum Stosunków Międzynarodowych) i dr Sławomira Dudka (Instytut Finansów Publicznych). Dyskusję moderował Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Poruszane tematy obejmowały wyzwania polityczne stojące przed nowym rządem, wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowane na 2024 r., PKB Polski, recesję oraz rolę kraju w odbudowie Ukrainy.

Frekwencja była bardzo wysoka, a na koniec padło wiele pytań – m.in. o przejrzystości finansów publicznych, odnawialnych źródłach energii w energetyce i ograniczeniach budżetowych nowego rządu.

8. Polish-Swiss Innovation Day

Tegoroczna, już ósma edycja Polish-Swiss Innovation Day poświęcona była tematowi „Zrównoważone budynki. Innowacyjne metody i technologie zmniejszające emisje i szkody dla środowiska poprzez budowę i eksploatację budynków.” Wydarzenie odbyło się 4 października w Browarach Warszawskich. Uczestniczyło w nim ponad 120 osób, w tym firmy członkowskie Izby, architekci, przedstawiciele uczelni oraz instytucji promujących innowacyjne rozwiązania w budownictwie.

Polish-Swiss Innovation Day został zorganizowany we współpracy z Ambasadą Szwajcarii. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a patronat medialny – magazyn Builder.

Wydarzenie otworzyli J.E. Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce, oraz Prezes Izby Michał Stępień. Natomiast konferencję moderowali Ulrich Schwendimann, Dyrektor Izby oraz Pablo Padrutt, Szef Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce.

Podobnie jak w ubiegłych latach mieliśmy przyjemność gościć ekspertów z Polski i Szwajcarii. W trakcie konferencji mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji:

Dr Petera Richnera, Wicedyrektora EMPA (Szwajcarskie Federalne Laboratoria Nauki i Technologii Materiałowej, ETH): Jak sprawić, by budynki stały się częścią zrównoważonego systemu energetycznego.

Barbary Buser, założycielki baubüro in situ: (zwyciężczyni 2021 Global Holcim Awards for Sustainable Construction): Nowe życie komponentów budowlanych dzięki konstrukcji o obiegu zamkniętym.

prof. Ute Schneider, Partnerki w KCAP w Zurychu i profesor urbanistyki na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu: Współistnienie miasta i natury – model życia miejskiego, do którego trzeba aspirować?

Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP: Jak architekci mogą zachować równowagę pomiędzy ograniczeniami planety a potrzebami ludzi

Alicji Kuczery, Dyrektorki Zarządzającej Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC: Dekarbonizacja polskich budynków – droga do neutralności klimatycznej

Po prezentacjach odbył się panel dyskusyjny Szwajcarskie i polskie rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa z udziałem ekspertów ze szwajcarskich firm, partnerów biznesowych wydarzenia:

Forbo Flooring Poland, IGP Powder Coatings, Schindler Polska Sp. z o.o.,  SWISS KRONO, Zehnder Polska.

Dyskusję moderowała Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Dziękujemy wszystkim Partnerom wydarzenia za zaangażowanie i tak owocną współpracę!

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia oraz do odwiedzenia strony psid2023.pl, na której wkrótce zamieścimy szczegółową relację, nagrania z konferencji oraz wywiady z prelegentami.